فهرست

نشست تخصصی طب سنتی در دومين کنگره بين‌المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت

با همکاری دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، نشست تخصصی طب سنتی و گیاهان دارویی در دومين کنگره بين‌ المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوريت کشورهای اسلامی، برگزار گردید.

در این نشست تخصصی، معاون تعالی و مشاور بین‌الملل دفتر طب سنتی و مسئول کمیته ثبت ملی و بین‌المللی مولفه‌های طب ایرانی در یونسکو حضور داشتند و در خصوص تاریخچه طب سنتی در ایران، وضعیت طب سنتی و مکمل در جهان و رشته داروسازی سنتی در ایران صحبت کردند.

دکتر علیرضا عباسیان، معاون تعالی دفتر طب سنتی، با تاکید بر اینکه هر کشور و تمدنی نیاز به برخی ملزومات دارد و سلامت یکی از آن‌هاست، به برخی شواهد موجود در خصوص پیشرفت‌های پزشکی ایرانیان در گذشته اشاره کردند و گفتند: به نظر می‌رسد آغاز طب در ایران، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کشورهای جهان، به بیش از 3500 سال پیش برمی‌گردد. وی با بیان اینکه آغاز علم طب از ایران بوده و سپس به کشورهای دیگر وارد شده است، افزودند: در طب سنتی، از یک سری اصولی استفاده می‌شود که تشخیص و انتخاب روش درمانی را برای پزشک متخصص آسان می‌کند.ایشان سپس به اقداماتی که تا کنون در کشور برای به‌روز کردن دانش طب سنتی انجام شده است، اشاره نمودند و تغییر نسخ خطی سنتی به کتاب‌های جدید تایپ‌شده، تغییر مدارس سنتی، داروخانه‌ها و کلینیک‌ها، با توجه به استانداردهای جدید در حوزه‌های آموزش، تولید دارو و درمان بیماران را از جمله این اقدامات دانستند. وی تلفیق طب سنتی با طب رایج را یکی از زمینه‌های جدید فکری در طب سنتی ایرانی دانستند و پیشنهاداتی برای همکاری با دیگر کشورها در این زمینه، از جمله استفاده از جاذبه‌های توریسم سلامت در حیطه طب سنتی و توریسم مکان‌های تاریخی طب سنتی مانند مقبره ابن سینا ارائه کردند.

در ادامه این نشست، دکتر امیرهومن کاظمی، مشاور بین‌الملل دفتر طب سنتی به بیان وضعیت طب سنتی و مکمل و طب تلفیقی در کشورهای مختلف دنیا و سیاست‌های سازمان جهانی بهداشت در این زمینه پرداختند و گفتند: امروزه همه کشورهای پیشرفته دنیا در حال قانون‌گذاری برای استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی و مکمل در کنار طب رایج هستند و در بسیاری کشورهای پیشرفته اروپایی، خدمات طب سنتی و مکمل در کنار طب رایج ارائه می‌شود و پوشش بیمه‌ای هم برای آن‌ها وجود دارد. وی با تاکید بر اینکه طب سنتی و مکمل و طب تلفیقی می‌تواند یکی از قابلیت‌ها و توانمندی‌های سیستم سلامت کشور ما باشد که هم علمی و هم اقتصادی است، افزودند: در کشور ما این قابلیت وجود دارد که یکی از پیشگامان ارائه خدمات طب سنتی و مکمل و طب تلفیقی در دنیا باشیم و می‌توانیم در این زمینه، به تمام کشورها به‌ویژه کشورهای همسایه، در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و درمانی، خدمات ارائه کنیم.

دکتر آرمان زرگران، مسئول کمیته ثبت ملی و بین‌المللی مولفه‌های طب ایرانی در یونسکو در دفتر طب سنتی نیز در ادامه، به ارائه توضیحاتی در خصوص وضعیت رشته داروسازی سنتی در ایران پرداختند و گفتند: در ایران، رشته داروسازی سنتی، یک رشته دانشگاهی است که با فارماکوگنوزی و دیگر رشته‌های گیاهان دارویی تفاوت دارد. وی با تاکید بر اینکه این رشته کاملا منطبق با اصول علمی علم داروسازی است، افزودند: در رشته داروسازی سنتی، تمام اصول علمی موجود در علم داروسازی که برای تولید دارو به کار می‌رود، رعایت می‌شود.

لازم به ذکر است، در نشست تخصصی طب سنتی و گیاهان دارویی در دومين کنگره بين‌المللي توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوريت کشورهای اسلامی، دكتر محمدباقر رضایی، ریيس هيات‌مديره انجمن علمی گیاهان دارویی و معاون وزیر بهداشت اندونزی و قائم‌مقام وزیر بهداشت نیجر نیز حضور داشتند.

دومين کنگره بين‌المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوريت کشورهای اسلامی، با حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پنجم تا هفتم اسفند ماه در سالن همايش‌های بين‌المللی صدا و سيمای تهران برگزار گردید و گردشگری سلامت، طب سنتی و گیاهان دارویی و سبک زندگی سالم، از جمله محورهای مورد بحث در این کنگره بود.

مشاهده ی آرشیو اخبار

آخرین اخبار دانشگاه

قدردانی وزیر بهداشت از حضور پرشور جامعه پزشکی در انتخابات ریاست جمهوری/ حضور برخاسته از معرفتتان را تبریک می گویم

قدردانی وزیر بهداشت از حضور پرشور جامعه پزشکی در انتخابات ریاست جمهوری/ حضور برخاسته از معرفتتان را تبریک می گویم

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پیامی با اشاره به مشارکت باشکوه مردم و بویژه جامعه پزشکی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: وظیفه خود می‌دانم از شما استادان، پزشکان، پرستاران، ماماها، بهورزان و تمام آنها که طی سال‌ها، خدمت به مردم را وظیفه‌ای ملی دانستند.
۰۱ , خرداد , ۱۳۹۶ /33 /18
حماسه حضور پرشور و کم‌ نظیر مردم عزیز ایران در انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت‌ماه

حماسه حضور پرشور و کم‌ نظیر مردم عزیز ایران در انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت‌ماه

شایسته سپاس به درگاه خداوند و صمیمانه‌ترین تبریکات به پیشگاه مقام معظم رهبری و ملت بزرگی است که بی‌هیچ شبهه و تردیدی، پیروز واقعی این رویداد و آزمون تاریخی بودند.
۳۱ , اردیبهشت , ۱۳۹۶ /97 /18
دکتر ربیعی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل؛ ضمن تبریک روز ۲۷ اردیبهشت روز روابط عمومی

دکتر ربیعی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل؛ ضمن تبریک روز ۲۷ اردیبهشت روز روابط عمومی

روابط عمومی چشم،گوش ودهان سازمان می باشدهم خوب می شنودوهم خوب می بیندوهم خوب بیان می کند.
۲۷ , اردیبهشت , ۱۳۹۶ /182 /18