فهرست

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت در نشست دو روزه «درآمدی بر نظام سلامت در اسلام» گفتند: "طب نوین و طب سنتی مکمل یکدیگر هستند."

طب نوین و طب سنتی مکمل یکدیگر هستند/ افراطی‌گری ممنوع

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت گفتند: عده‌ای به‌روی واژه طب اسلامی مانور داده و با افراطی‌گری‌های خود نگرانی ایجاد کردند، کما اینکه نگاه‌های تفریطی نیز قابل قبول نبوده و بی‌انصافی است که بگوییم طب سنتی قابلیتی ندارد؛ بلکه طب نوین و طب سنتی مکمل یکدیگرند.

نشست دو روزه «درآمدی بر نظام سلامت در اسلام» با حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد، در این رابطه دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت اظهار داشتند: در چند سال اخیر عده‌ای به‌روی واژه طب اسلامی مانور داده و با افراطی‌گری‌های خود نگرانی ایجاد کرده مشکلاتی را به بار آوردند.

ایشان افزودند: این نوع نگاه‌های افراطی‌گرایانه خطرناک است و علاوه‌ بر اینکه به سلامت جامعه ضربه می‌زند، موجب می‌شود برخی مسائل معقول و منطقی در حوزه طب سنتی نیز زیر سؤال برود.

دکتر خدادوست ادامه دادند: از سوی دیگر، نگاه‌های تفریطی نیز به هیچ وجه قابل قبول نبوده و بی‌انصافی است که بگوییم طب سنتی هیچ قابلیتی ندارد؛ بلکه طب نوین و طب سنتی، مکمل یکدیگر هستند.

مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با بیان اینکه نگاه‌ها و تعاریف گسترده‌ای با عنوان طب اسلامی وجود دارد، تأکید کردند: برای جلوگیری از ایجاد نگاه‌های غلط و افراطی‌گرایانه، باید یک نگاه دقیق بر اساس موازین اسلامی داشته باشیم که به این منظور، چندین همایش برگزار شده و حتی موضوع با مراجع عظام تقلید نیز مطرح شده است تا با استفاده از ظرفیت شخصیت‌های بزرگ حوزه، تعریف دقیقی از طب سنتی ارائه شده و در خصوص استفاده از ظرفیت اسلام در ابعاد روحانی انسان بهره گرفته شود.

منبع خبر: انجمن علمی طب سنتی ایران