فهرست

دستورالعمل «اجرای طرحهای کارآفرینی حوزه طب سنتی» تدوین شد

دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری گفتند: دستورالعمل تهیه و اجرای طرح‌های کارآفرینی در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی نگاشته و تدوین شد.

محمدحسن عصاره با اشاره به نام‌گذاری سال 96 به نام «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» برنامه‌های این ستاد در راستای شعار سال را توضیح دادند و اظهار کردند: با توجه به اینکه اقتصاد دانش‌بنیان تنها راه بهبود وضعیت تولید و فضای کسب‌وکار در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی است، پیشنهاد می‌شود به‌منظور تنظیم روابط بخش‌های خصوصی با شرکت‌های دانش‌بنیان فعال این حوزه نسبت به ایجاد شبکه مدیریت فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی اقدام شود.

ایشان بیان کردند: در اقتصاد دانش‌بنیان، تولید، توزیع و کاربرد دانش در تمامی صنایع، عامل محرکه رشد اقتصادی، تولید ثروت و اشتغال بوده و پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان یکی از مهمترین محورهایی به حساب می‌آید که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به آن توجه خاصی شده است.

 به‌گفته دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی با تلاش‌هایی که ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در سال‌های گذشته انجام داده، بستر و زیرساخت لازم برای تحقق شعار سال فراهم شده است؛ از این رو تداوم و تقویت رویکردها و جهت‌گیری فعلی ستاد مذکور مبتنی بر مفاد راهبردی نقشه راه را خواستار است.

ایشان در راستای اقدام برای تهیه طرح و مدل عملی توسعه فضای کسب‌وکار در فعالیت‌های گیاهان دارویی و طب سنتی بیان کردند: این مدل تمامی مراحل از امکان‌سنجی اولیه (PFS) ایده گرفته تا برنامه مدون ورود به بازار، تجزیه‌ و تحلیل صنعت، مشتریان و رقابت و... را ترسیم می‌کند.

 دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی با اشاره به تهیه سند اشتغال وزارتخانه‌ها و نهادهای همکار ستاد، طی برنامه ششم توسعه با هدف پیش‌بینی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اشتغال مولد و واقعی در حوزه‌ها گفت: دستورالعمل تهیه و اجرای طرح‌های کارآفرینی در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی نیز نگاشته شده است.

 به‌گفته ایشان مکانیسم و استانداردهای لازم برای نحوه مدیریت در صنایع کوچک و متوسط مرتبط با تولید داروها و فرآورده‌های طبیعی کشور نیز با توجه به چالش مورد اشاره در سخنان مقام معظم رهبری، تدوین می‌شود.

 عصاره با اشاره به شناسایی رسته‌های شغلی اولویت‌دار در استان‌های کشور بر پایه مزیت‌های هر استان توضیح دادند: برای این منظور می‌توان به تشخیص کارگروه کارآفرینی ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در هر استان یا منطقه، فردی متخصص و آموزش‌دیده ترجیحاً برخاسته از بخش خصوصی را به‌عنوان کارگزار اشتغال استان تعیین و معرفی کرد.

ایشان ادامه دادند: هماهنگ و همسو کردن منابع دستگاه‌های ذی‌ربط و مشارکت دستگاه‌های اجرایی استان، سرمایه‌گذاری و جلب مشارکت بنگاه‌های بخش خصوصی و... از وظایف این افراد خواهد بود.

 دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی همچنین بیان کردند: در محل ستاد نیز بنا بر تشخیص کارگروه کارآفرینی، برای هر رسته دارای اولویت، یک فرد متخصص و آموزش‌دیده به‌عنوان مسئول توسعه آن رسته در کشور انتخاب شود تا این افراد نسبت به مطالعه و تدوین برنامه‌های عمل اجرایی برای توسعه رسته کاری مربوطه (به‌صورت برنامه‌های عمل یک‌ساله) اقدام کنند. 

منبع خبر: انجمن علمی طب سنتی ایران