فهرست

نسخه طب سنتی ایرانی برای تقویت بدن

ضعف و بی‌حالی مشکلی شایع است که گاهی افراد به آن دچار می‌شوند اما احساس ضعف تنها علامت آن نیست.

 از دیدگاه طب سنتی ایرانی، ضعف قوا به شکل علائمی مانند سرگیجه، سردرد، ضعف بینایی، وزوز گوش، افت حافظه و تمرکز، خواب زیاد یا سنگین، تعریق در خواب، خستگی زودرس، تنگی نفس، تپش قلب، لرزش بدن، درد و کوفتگی عضلات، ریزش مو، خشکی، کدورت و زردی پوست، ضعف گوارش، یبوست، اسهال، تحلیل رفتن لثه‌ها، تغییر شکل ناخن‌ها، مهتابی شدن رنگ چهره، کاهش فشار خون و تغییرات فاکتور‌های خونی بروز پیدا می‌کند.

افراد می‌توانند با انجام تدابیری ساده در ارتباط با تغذیه و اصلاح سبک زندگی ضعف بدن خود را درمان کنند؛ گروهی از اشخاص به علت هزینه زیاد قادر به تهیه برخی مواد غذایی با ارزش تغذیه‌ای بالا نیستند، اما تعدادی از این خوراکی‌های مقوی هم هزینه کمتری دارند و می‌توانند در دسترس عموم مردم قرار بگیرند.

مواد غذایی مفید برای تقویت بدن

بهترین گوشت برای تقویت انسان، گوشت گوسفند است. این گوشت جایگزینی ندارد، غذا‌هایی مانند سیرابی و شیردان، سوپ گردن و پای مرغ، پاچه گوسفند و خورشت سنگدان مرغ نیز در جهت تقویت بدن مفید هستند.

آبگوشت دنده گوسفند که دنده‌ها پیش از پخت به قطعات کوچکی تقسیم و به اندازه کافی پخته شده باشند تا سردنده‌ها نرم و قابل خوردن شوند در تامین املاح بدن به ویژه کلسیم و آهن بسیار موثر است. 

آش با قلم گاو خُرد شده که در زودپز خوب پخته شده باشد هم بسیار مقوی است؛ اگرچه به علت چربی زیاد این آش باید پس از پختن و سرد شدن آن، چربی جامد رویش جدا شود؛ افراد بهتر است این چربی را جداگانه در یخچال نگهداری و به تدریج در تهیه غذا‌ها از آن استفاده کنند.

خورشت سیب یا بِه همراه با لپه و آلو هم از دیگر خورشت‌های مقوی هستند.

غذای مغذی خوراک هویج و نخود: این خوراک شامل هویج آب‌پز که هنگام پخت کمی کره یا روغن به آن اضافه شده باشد و نخود پخته شده بدون نفخ است؛ البته در تهیه این غذا می‌توان از گوشت گوسفند یا گردن مرغ و سبزیجات هم استفاده کرد.

راهکاریی برای از بین بردن نفخ شکم

افراد برای از بین رفتن نفخ نخود باید پیش از پخت آن را یک تا ۲ روز خیس و آب آن را ۲ بار عوض کنند؛ اشخاص هم‌چنین می‌توانند پوست نخود را بگیرند و هنگام پخت، کمی برنج و زیره به آن اضافه کنند؛ نخود یکی از مقوی‌ترین حبوبات است بنابراین افرادی که دچار ضعف هستند باید آن را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

فلافل خانگی که با روغن سالم تهیه شده و زیاد سرخ نشده باشد هم از دیگر غذا‌های مقوی است.

مصرف سبزی‌ها به ویژه سبزی ریحان در کنار غذا‌ها به تقویت قلب، مغز و بهبود حالات روحی افراد کمک شایانی می‌کند.

 استفاده از چند عدد زیتون کم نمک پس از غذا هم نقشی موثر در تقویت معده، کبد، دستگاه گوارش و رفع یبوست دارد.

اگر افراد مبتلا به چاقی و سایر بیماری‌های بلغمی مانند چربی خون، کبد چرب، نزله (ترشحات پشت حلق) و سینوزیت نباشند برخی اوقات می‌توانند از شیر برنج و حلیم همراه با مصلحات آن‌ها در رژیم غذایی خود استفاده کنند. مصرف شیر برنج و حلیم در وعده صبحانه به افراد کم اشتها و دارای مزاج خشک پیشنهاد می‌شود؛ از خوراکی‌های مقوی دیگر در این وعده می‌توان به کنجد آسیاب شده با شیره انگور یا عسل اشاره کرد که مزاجی گرم دارد.

مناسب‌ترین مربا‌ها برای تقویت سیستم اعصاب

مربا‌های بِه، سیب، هویج و بهار نارنج تاثیری چشمگیر در تقویت سیستم اعصاب دارند.

مصرف یک روز در میان یک عدد تخم مرغ هم برای اشخاصی که دچار ضعف هستند، بسیار مناسب است.

از بین میوه‌ها سیب، بِه، انگور و گلابی بسیار مقوی هستند، مصرف لیمو شیرین و شلغم در فصول سرد سال و کاهو و سکنجبین در فصول گرم به افراد پیشنهاد می‌شود.

فالوده سیب رنده شده که کمی قهوه‌ای شده باشد، یکی از بهترین میان وعده‌ها برای رفع خستگی و ایجاد نشاط است؛ اشخاص می‌توانند این فالوده را همراه با کمی شیره انگور و گلاب مصرف کنند؛ این فالوده اگر هر روز استفاده شود در بهبود ضعف بدن بسیار موثر است.

استفاده از مویز، نخودچی و کشمش برای افراد کم‌بنیه بسیار مفید است؛ مصرف بیست و یک عدد مویز ناشتا به تقویت مغز و بهبود حافظه کمک شایانی می‌کند.

منبع مطلب: انجمن علمی طب سنتی ایران